Prijava / Registracija

Test sifilisa

Test za sifilis je certificiran domači medicinski diagnostični test za odkrivanje okužbe z bakterijo Treponema pallidum, ki povzroča sifilis.

 
Značilnosti testa:
  • Klinično potrjen test
  • Certificirana kakovost
  • Rezultat: v 10 minutah
  • Vsebina: komplet z 1 testom
    • z dodatno lanceto
  • Diskretna dostava - neoznačena pošiljka
  • Za testiranje doma

Sifilis povzroča spirohetna bakterija Treponema pallidum, ki povzroča vnetja po celem telesu. Največ težav naredi v možganih v zadnji fazi okužbe. Testiraj se člim prej.

 
17,9

Informacije o Testu sifilisa Syph-Check-1®

Testiranje za spolno prenosljive bolezni (testiranje spb) lahko opravite tudi sami doma.

Test za sifilis je visoko zanesljiv medicinski pripomoček za odkrivanje protiteles proti bakteriji Treponema pallidum, ki povzroča sifilis (spada med spolno prenosljive bolezni).

Testiranje na sifilis je preprosto – potrebujete le kapljico krvi s konice prsta. Test je klinično potrjen in ga uporabljajo v zdravstvenih ordinacijah ter laboratorijih po vsem svetu. Ker je hiter, varen in zanesljiv, ga lahko opravite tudi sami doma (testiranje za spb doma).

Test sifilisa je leta 2014 kot prvi in edini hitri test na svetu, namenjen odkrivanju protiteles proti bakteriji Treponema pallidum, pridobil certifikat ameriške zvezne agencije za hrano in zdravila (FDA) za domačo uporabo.

Komplet za testiranje na sifilis, ki ga prejmete po pošti, vsebuje vse, kar potrebujete za izvedbo testa. Rezultat izveste v 10 minutah. Z njim ugotovite, če ste okuženi z bakterijo Treponema pallidum, ki povzroča sifilis (spolno prenosljiva bolezen).

O spolno prenosljivi bolezni sifilis

Sifilis je spolno prenosljiva okužba z bakterijo Treponema pallidum, ki lahko, če ni pravilno zdravljena, povzroči dolgotrajne zaplete in celo smrt (Nacionalni inštitut za javno zdravje).

Okužba se najpogosteje prenaša z vaginalnim, oralnim ali analnim spolnim odnosom (pridobljeni sifilis) ter z noseče matere na otroka (prirojeni sifilis). Okužba poteka v več fazah – primarni, sekundarni, latentni in terciarni sifilis.

Primarni sifilis

V prvih urah do nekaj dni po okužbi vstopijo bakterije v krvni in limfni obtok ter se močno razširijo. Pri nosečnicah se razširijo tudi na plod. V 10–90 dneh (v povprečju 3 tedne) po okužbi se na mestu okužbe pojavi papula (bunčica), ki zraste do premera 0,5–1,5 cm, in nekje po enem tednu napreduje v značilno razjedo, ki se imenuje trdi čankar. Trdi čankar je neboleč, v 3–6 tednih pa se spontano zaceli.

Pri moških se trdi čankar najpogosteje pojavi na penisu, pri ženskah pa na sramnih ustnicah ali materničnem vratu. Lahko se pojavi tudi na ustnicah, v ustni votlini ali na zadnjiku.

Primarni sifilis je običajno diagnosticiran le pri moških. Ker se trdega čankarja ne vidi in ker je neboleč, sifilis pri ženskah običajno ni diagnosticiran vse do sekundarnega sifilisa.

Enako je v primeru trdega čankarja v anusu ali rektumu, ki je še posebej pogost pri homoseksualnih moških. Kljub temu, da lahko povzroča bolečino na prizadetem mestu ali rektalno krvavitev, se to pogosto zmotno zamenja s hemeroidi ali celo rakom na zadnjiku. Trdi čankar ostane neopažen, enako kot tisti na sramnih ustnicah ali materničnem vratu.

Sekundarni sifilis

Po nekaj tednih ali mesecih nastopi pri nezdravljeni osebi sekundarni sifilis. Okužba napreduje v sistemsko bolezen, za katero je značilna povišana telesna temperatura, slabo počutje, vneto grlo, glavobol, povečane bezgavke ali izpuščaji na koži. Spremembe na koži se pojavijo na prsnem košu, okončinah, dlaneh in podplatih. Na sluznicah se pojavijo široki kondilomi, ki so videti kot velike, vlažne ploščate spremembe, ki so zelo kužne. Spremembe na koži in povečane bezgavke se spontano pozdravijo.

Ko se ugotavlja vzrok bolezni, velikokrat ne pomislimo, da bi lahko šlo za sekundarni sifilis. Zaradi tega bi morali biti serološki testi vključeni v ocenjevanje spolno aktivnih odraslih oseb, ki imajo spremembe na koži ali sluznicah.

Latentni sifilis

Po sekundarnem sifilisu vstopi nezdravljena okužba v latentno fazo. Osebe z znano preteklo okužbo ali serološko potrjeno okužbo, ki se niso nikoli zdravile in ki nimajo nobenih kliničnih znakov okužbe, imajo latentni sifilis. Spremembe, značilne za sekundarni sifilis, se lahko ponovno pojavijo, po navadi v prvem letu po okužbi. Latentni sifilis, ki traja manj kot eno leto, se imenuje zgodnji latentni sifilis.

Pozni latentni sifilis traja več kot eno leto, lahko pa tudi vse življenje. Ugotovimo ga le s serološkimi testi. Nastane pri več kot polovici nezdravljenih bolnikov.

Terciarni sifilis

Pozna aktivna bolezen ali terciarni sifilis se je v času pred antibiotiki pojavil pri približno 30 odstotkih okuženih. Najpogosteje se kaže kot spremembe na mehkih tkivih, srčno-žilne bolezni ali kot nevrosifilis. Bolezenski znaki se pojavijo pozno – od 5 do 15 let po okužbi. Nezdravljen terciarni sifilis je huda bolezen, ki se pogosto konča s smrtjo.

O testiranju za spolno prenosljive bolezni (testiranje spb) doma

Med okužbo imunski sistem proizvede protitelesa. Zaznavanje protiteles proti bakteriji Treponema pallidum pa je glavno orodje pri diagnosticiranju in presejanju za sifilis.

Sifilis se najpogosteje odkriva s krvnimi (serološkimi) preiskavami. Izvajajo jih specializirani medicinski laboratoriji, lahko pa se testirate tudi sami doma.

Bistvena prednost tega testa sifilisa je, da sami doma diskretno preverite možno prisotnost bakterije Treponema pallidum. Testiranje je enostavno in diskretno, že v 10 minutah izveste tudi rezultat, to je, če imate sifilis. Izognete se tudi čakalnim vrstam.

Testiranje spb – kdaj opraviti testiranje za sifilis?

Veliko število okuženih oseb niti ne ve, da so okuženi. Pri njih ostaja bolezen nezdravljena, kar lahko vodi do hudih zdravstvenih težav (opisane zgoraj). Hkrati pa se nezdravljena okužba prenaša med ljudmi.

Strokovnjaki priporočajo redno testiranje za sifilis med drugim še posebej:

  • osebam, ki imajo spolni odnos z nepoznano osebo (kondom ni 100-odstotna zaščita),
  • moškim, ki imajo spolni odnos z moškim,
  • osebam, ki so že okužene s katero izmed spolno prenosljivih okužb,
  • osebam, ki sumijo, da bi zaradi tveganega spolnega vedenja lahko prišlo do okužbe.

*Doma se lahko testirate tudi za druge spolno prenosljive okužbe, kot sta klamidija in trihomonoza.

Kako učinkovit je test sifilisa?

Test sifilisa je strokoven in visoko zanesljiv medicinski diagnostični test za testiranje doma. Proizveden je v Franciji. Že več kot 15 let ga uporabljajo v medicini in zdravstvu po vsem svetu.

Na testu sifilisa so bile narejene štiri klinične študije ovrednotenja delovanja, ki so pokazale, da je test najmanj 97,6-odstotno zanesljiv. To pomeni, da je v najmanj 97,6 odstotkih test sifilisa pokazal enak rezultat kot laboratorijski testi. Pri tem so glavne prednosti testa sifilisa, da ga lahko izvedete sami domadiskretno (brez vednosti drugih) in brez čakalnih vrst.

Kako deluje test sifilisa?

Test sifilisa je imunokromatografski test, ki zazna protitelesa proti bakteriji Treponema pallidum v kapljici krvi. Deluje na principu vezave protiteles na antigene, ki so na testni napravi pritrjeni na zlate nanodelce. Glede na rezultat se črtica na testni ploščici temu primerno obarva. Pri tem rezultat testiranja izveste že v 10 minutah po izvedbi testa. Celotno testiranje (skupaj s čakanjem na rezultat) pa traja približno 20 minut. Enostavnost testiranja je prikazana spodaj.

Postopek testiranja sifilisa

1. S konice prsta vzamete kapljico krvi.
2. Kri in raztopino nanesete na testno ploščico.
3. Po 10 minutah odčitate rezultat.

Hranjenje testa sifilisa

Komplet za testiranje sifilisa hranite v originalni embalaži v suhem, temnem in čistem prostoru, npr. v predalu, pri temperaturi od +4 do +30 °C. Bodite pozorni na rok uporabe, ki je natisnjen na zavoju s testno ploščico in na embalaži. Ko testno ploščico, ki se nahaja v kompletu za testiranje, enkrat vzamete iz zavoja, jo morate takoj uporabiti.

Opozorila

  • Test sifilisa je popolnoma varen, vendar je treba natančno upoštevati izdelku priložena navodila.
  • Test je presejalni. Za postavitev diagnoze se morate posvetovati s svojim osebnim zdravnikom.
  • Rezultat je treba odčitati po 10 minutah in ne kasneje od 15 minut. V nasprotnem primeru rezultat ni veljaven.

Uporabnost rezultatov testiranja za sifilis

Rezultati testiranja so uporabni kot prva informacija možne okužbe z bakterijo Treponema pallidum, ki povzroča sifilis. S testiranjem lahko vplivate na bolj učinkovito in uspešno zdravljenje.

Če je rezultat negativen: obstaja velika verjetnost, da nimate sifilisa. Kljub temu spremljajte simptome okužbe in ob prvem ponovnem sumu okužbe test ponovite.

POMEMBNO: V zelo zgodnji fazi okužbe je možen negativen rezultat zaradi nizke koncentracije protiteles proti bakteriji Treponema pallidum v krvi.
Tudi če je rezultat negativen, še vedno obstaja možnost, da ste okuženi. Strokovnjaki priporočajo testiranje za sifilis ponoviti po 1, 2 in 6 tednih po možni okužbi (European Guideline on the Management of Syphilis). Če imate dvome, se posvetujte z osebnim zdravnikom.

Če je rezultat pozitiven: obstaja velika verjetnost, da imate sifilis. Brez panike. Sifilis je ozdravljiv z antibiotiki. Nemudoma se posvetujte s svojim osebnim zdravnikom, ki bo odločil o nadaljnjih korakih.

Artikli ki so na zalogi, bodo odposlani takoj oz. po prejemu plačila. Za ostale je rok dobave okrog 14 dni.

(0) Komentarji: pošlji
Ime in priimek*:
E-mail*:
StarsStarsStarsStarsStars 5/5


Oglej si tudi

VISA Mastercard   Paypal

Politika zasebnostiPogoji uporabePiškotkiImprint       Vse pravice pridržane. © 2024 Sanotest